Olejek eteryczny

Każdy, kto lubi unoszący się w domu świeży zapach spotkał się zapewne z olejkami eterycznymi. Poza pięknym aromatem jakim nas one raczą posiadają szereg innych walorów. Jak najlepiej wykorzystać olejek eteryczny?

Olejek eteryczny – co to takiego?

Olejek eteryczny to mieszanka powstająca z roślin zarówno świeżych jak i suszonych. Pozyskuje się ją metodą destylacji bądź hydrodestylacji. Zależnie od tego z czego konkretnie pochodzą, można je też wyciskać – na przykład olejek pomarańczowy.

Zastosowanie olejków eterycznych

Najpopularniejsze sposoby wykorzystywania olejków eterycznych to aromaterapia oraz inhalacje. Olejki mogą być dodawane do kominków, dzięki czemu w mieszkaniu unosi się przepiękny zapach. Wiele z nich nadaje się do wykorzystania w kąpieli. Wystarczy dodać do wody kilka kropli olejku i napawać się aromatem. Przynosi to korzyść drogom oddechowym. Świetny na czas przeziębienia jest na przykład olejek eteryczny z eukaliptusa. Jeżeli mowa o inhalacjach, odbywają się one przy użyciu specjalistycznego sprzętu zwanego inhalatorem. Przed jego zakupem warto dowiedzieć się, czy z użycie konkretnego modelu można przeprowadzić taki zabieg. Nie wszystkie bowiem są do tego stworzone. Mało kto zdaje sobie sprawę. że olejek eteryczny może być stosowany na skórę. Jest on obecny w wielu kremach oraz maściach.

Jak nie stosować olejków eterycznych?

Stosując olejki eteryczne należy zachować ostrożność. Bezwzględnie zakazuje się ich spożywania, gdyż może to przynieść ogromne szkody dla organizmu. Planując inhalację trzeba upewnić się, że posiadany model inhalatora podoła temu zadaniu.

Jakie działanie wykazuje olejek eteryczny?

Większość dostępnych olejków eterycznych wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Wspomagają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, rozluźniają spięte mięśnie a nawet wzmagają wydzielanie moczu powodując oczyszczanie organizmu z toksyn. Najpopularniejsze olejki eteryczne to olejek eukaliptusowy, olejek pomarańczowy, olejek miętowy czy koprowy.